Jak uniknąć ugryzienia przez komara, nie stosując chemicznych preparatów przeciwko insektom? Okazuje się, że równie skuteczne, jak duszące spraye odstraszające komary, są ubrania w paski. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że nie bez powodu zebry i inne pasiaste zwierzęta mają takie właśnie umaszczenie.
Badacze przyjrzeli się kilku gatunkom zebry, konia oraz osła i stwierdzili, że zwierzęta z pasami wyewoluowały w ten sposób, aby uniknąć ukąszeń owadów. Przeprowadzone badanie wykazało, że paski są naturalnym mechanizmem maskującym, który ma zmylić ssące krew owady, takie jak muchy tse-tse czy komary.
Już Karol Darwin próbował odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego zebry zostały przez matkę naturę „pomalowane” w paski? Początkowo stwierdzono, że paski służą kamuflażowi – by uchronić zebrę przed atakiem drapieżników lub nadmiernym przegrzaniem organizmu podczas upału. Niektórzy naukowcy twierdzą też, że zebry rozpoznają się między sobą na podstawie indywidualnego wzoru pasków. Nowe badania wskazują na jeszcze inną funkcję pasków – ochrona zwierzęcia przed atakiem insektów.
Jak działają paski?
Muchy i komary lgną do ciemnych kolorów, a unikają jasnych, więc powierzchnie o ciemnych i jasnych paskach – takie jak umaszczenie zebry – mogą rzeczywiście odstraszyć owady. Naukowcy odkryli, że zebry, ze względu na wyjątkowo krótką sierść (w porównaniu do owłosienia innych afrykańskich zwierząt), mogą być bardziej narażone na ukąszenia much i komarów. Nie dziwi więc, że gatunek ten potrzebował dodatkowej ochrony w postaci czarno-białych wzorów.
Czarne i białe powierzchnie odbijają różne rodzaje światła widzialnego oraz światło spolaryzowane, które jest widoczne tylko dla owadów. Światło spolaryzowane sprawia, że owady nie mogą skupić się na zbyt jasnej powierzchni i po prostu na niej nie siadają.
Idealna garderoba na lato
Ubierając się w paski podobne do tych, które na swoim ciele ma zebra, możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo zaatakowania przez komary i inne krwiożercze owady. Wiedza ta przyda nam się zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy się na wakacje do ciepłych krajów, gdzie komary i muchy mogą przenosić groźne choroby, takie jak Gorączka Zachodniego Nilu. Nie zaszkodzi też spakować do walizki pasiastej sukienki, bluzki czy spodni, jeśli wybieramy się na Mazury – chociaż w Polsce komary nie są przyczyną poważnych chorób, to ich ukąszenia na pewno nie należą do najprzyjemniejszych.
Owady ssące krew są przyciągane nie tylko przez jasne kolory ubrań, ale też przez zapach potu i temperaturę ciała. Trudno więc będzie uniknąć ich towarzystwa i bzyczenia przy uchu, ale jeśli będziemy ubrani w cienkie czarno-białe paski, może nie będą miały odwagi wylądować na naszej odzieży… Ubrania w paski zamiast śmierdzącego aerozolu? Brzmi dobrze, ale trudno ubrać się w ten sposób od stóp do głów, aby ochronić całe ciało. Zwłaszcza w naprawdę upalny dzień.
Źródło: www.greenerideal.com
Foto: Wiki Commons (zebra), zalando.pl (sukienka)
Artykuł Latem bierz przykład z zebry – włóż czarno-biały kamuflaż pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.